Menu
 

Pasniegta Starptautiskā Jāņa Baltvilka balva bērnu literatūrā un grāmatu mākslā

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Svinot rakstnieka Jāņa Baltvilka dzimšanas dienu, 24. jūlijā īpašā ceremonijā Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā jau 18. reizi pasniegta Starptautiskā Jāņa Baltvilka balva, suminot izcilākos bērnu literatūras autorus un māksliniekus.

Jāņa Baltvilka balva rakstniecībā piešķirta rakstniecei Luīzei Pastorei no Siguldas par grāmatu “Laimes bērni”, ko ilustrējusi Evija Pintāne un izdevusi izdevniecība “Liels un mazs”, kurā, atsaucoties uz slavenā latviešu pētnieka Aleksandra Laimes (1911–1994) unikālajiem atklājumiem Venecuēlas džungļos, lasītājs aicināts sekot aizraujošam piedzīvojumu stāstam. Dzīvespriecīgi brīnumainu notikumu un pārdzīvojumu ietvarā lasītājs rosināts gan domāt par vērtīgu atklājumu sargāšanu no mantkārības posta, gan apzināties brīvības cenu, izdzīvošanas prasmju un draudzības nozīmi.

Kā labākā bērnu un jauniešu grāmatu ilustratore sumināta Gundega Muzikante par ilustrācijām Juhani Pitsepa garstāstam "Ir mēness zelta kuģis" (“Jāņa Rozes apgāds”) un Ineses Paklones dzejoļu krājumam "Zvēru barošana" (“Pētergailis”). Mākslinieces filigrānajos zīmējumos nolasāma iejūtība pret stāsta varoņu pārdzīvojumiem, niansēts situāciju attēlojums, kā arī rūpīga laikmeta atveide. Ilustrācijas līdz ar igauņu autora tekstu pārliecinoši saliedējas vienotā veselumā, kurā vēsturisko notikumu smeldze un mazo cilvēku stāsti kļūst par simbolisku un izglītojošu laika kapsulu nākamajām paaudzēm. 

Savukārt AS “Latvijas valsts meži” balva “Jaunaudze” par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā pasniegta Renātei Bērantei un Sabīnei Baumanei par grāmatu “Kur es biju, kad es nebiju jeb stāsts par Monti” (“Monte Stories”).  Renātes Bērantes un Sabīnes Baumanes grāmata ir apbrīnojami vienots un veiksmīgs starts. Vecākiem neērtie jautājumi risināti pasteļkrāsas ledeņu koloristikā, kas rada māju un miera sajūtu. Lai šim laikam neraksturīgā maigā krāsainība iedvesmo abas debitantes turpmākai Montes stāstu sērijai un izdodas realizēt ieceri par Montes māju, kurā dzīvotu leļļu teātris pašiem mazākajiem. 

Jau iepriekš plaši izziņots, ka Jāņa Baltvilka balvas starptautiskie laureāti ir igauņu rakstnieks Juhani Pitseps un tulkotāja Marika Muzikante par garstāstu “Ir mēness zelta kuģis” (“Jāņa Rozes apgāds”). Nosaukumā liktā dziesmas rinda, kas pauž skumjas ilgas pēc mājām, iekrāso visu romāna noskaņu, emocionāli patiesi caur meitenes Kētes skatpunktu tēlojot viņas ģimenes un daudzu citu igauņu (un arī latviešu) pārdzīvojumus bēgļu ceļā laivās uz Zviedriju II pasaules kara beigās.  

Laureāti saņēma mākslinieces Ineses Brants veidoto balvu – porcelāna “Baltā Vilka” laiviņu – un naudas prēmiju, kā arī iespēju vienu mēnesi dzīvot un strādāt Starptautiskajā Rakstnieku un tulkotāju mājā. Arī AS “Latvijas valsts meži” balvas “Jaunaudze” laureātes saņēma balto porcelāna vilciņu un naudas prēmiju, kuras mērķis ir veicināt izaugsmi.

Sadarbībā ar portālu “LSM.lv” ikvienam bija iespēja atbalstīt savu mīļāko autoru vai mākslinieku no Jāņa Baltvilka balvas nominantu vidus un piedalīties lasītāju balsojumā. Par balsojuma līderēm un lasītāju simpātijas balvas ieguvējām kļuva Renāte Bērante un Sabīne Baumane par grāmatu “Kur es biju, kad es nebiju jeb stāsts par Monti”.

Šogad balvas žūrijā darbojās literatūrzinātnieces Ilze Stikāne un Rudīte Rinkeviča, mākslas vēsturniece Baiba Nurža, mākslinieces Indra Sproģe un Dace Ziemele, režisore Krista Burāne.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.