Menu
 

Mūžībā devies dziesmu un deju svētku goda virsdiriģents Andrejs Jansons

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

2022.gada 25.jūlijā noslēdzies Amerikā dzīvojošā diriģenta, komponista, obojista un koklētāja Andreja Jansona mūžs. Viņa bagātīgais devums un neatlaidīgais darbs ir ierakstīts dziesmu un deju svētku tradīcijas vēsturē, informē Latvijas Nacionālajā kultūras centrā (LNKC).

Andrejs Jansons dzimis 1938.gada 2.oktobrī Rīgā, Otrā pasaules kara beigās viņš kopā ar vecākiem devās bēgļu gaitās uz Vāciju, 1949.gadā emigrēja uz ASV.

Andrejs Jansons bija XX un XXV Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku virsdiriģents, XXVI Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku goda virsdiriģents, kā arī Jaunatnes dziesmu svētku Amerikā, Pasaules Brīvo latviešu I dziesmu dienu Gotlandē, Rietumkrasta VIII un XII, Kanādas IX, ASV X dziesmu svētku un daudzu citu Latvijas novadu dziesmu svētku un dienu virsdiriģents, stāsta LNKC pārstāvji.

Kā viesdiriģents sadarbojies ar Latvijas Nacionālo operu, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Lietuvas Nacionālo simfonisko orķestri, Liepājas Simfonisko orķestri, Milvoku Simfonisko orķestri, Nirnbergas Simfonisko orķestri, Philharmonia Hungarica, Bronx Arts orķestri, Tallinas Kamerorķestri, Maskavas Simfonetti, Bostonas Kamerorķestri, Latvijas Bruņoto spēku orķestri, orķestri “Rīga”, koriem “Balsis”, “Ave Sol”, “Fortius” “Sonore”, Latvijas Radio kori, valsts kori “Latvija” un citiem. Laikā no 1975.gada līdz 2015.gadam bijis Ņujorkas latviešu kora mākslinieciskais vadītājs un diriģents. Ar šo kori vairākkārt viesojies un koncertējis Latvijā.

Kā komponists radījis ap 50 kora dziesmu un tautas dziesmu apdaru, divus dziesmu ciklus, 20 solodziesmas, tautasdejas mazam orķestrim, Ziemassvētku kantāti, skaņdarbus muzikālam teātrim (mūziklus), norāda LNKC.

Andrejs Jansons darbojies arī mūzikas pētniecības un metodikas laukā, rakstījis pētījumus un lasījis lekcijas par koklēšanu, latviešu mūziku un folkloru, kā arī uzrakstījis doktora disertāciju par latviešu tautas mūzikas klasifikācijas problēmām. Ilgus gadus dedzīgi darbojies arī latviešu jaunatnes muzikālās izglītības jomā – mācījis koklēšanu, vadījis korus un orķestrus latviešu bērnu vasaras nometnēs Ņujorkā, Toronto, Garezerā, kā arī vadījis Ņujorkas koklētāju un dziedātāju ansambli. 1996.gadā Andrejs Jansons apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

LNKC, dziesmu un deju svētku kopiena izsaka visdziļāko līdzjūtību Andreja Jansona tuviniekiem un talanta cienītājiem.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.