Menu
 

Mūžībā devies režisors un uzņēmējs Andrejs Žagars

  • Autors:  LETA
Foto: ekrānšāviņš no "Youtube" Foto: ekrānšāviņš no "Youtube"

Mūžībā devies latviešu aktieris, režisors un uzņēmējs Andrejs Žagars, aģentūrai LETA apstiprināja Rīgas domes deputāts Viesturs Zeps (LA). Andrejs Žagars dzimis 1958. gada 16. oktobrī.

No 1996. līdz 2013. gadam Žagars bija Latvijas Nacionālās operas direktors. 2017. gada jūnijā ievēlēts par Rīgas domes deputātu no partijas "Latvijas attīstībai", kurā bija arī valdes loceklis.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvā pieejamā informācija, 1996. gadā Žagars tika iecelts par Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) direktoru un šo amatu ieņēma līdz 2013. gada septembrim. 2002. gadā debitējis Dalhallas operas festivālā kā operas režisors ar Riharda Vāgnera operu "Klīstošais holandietis", bet 2003. gadā šo pašu operu iestudējis Nacionālajā operā. Iestudējis operas gan Latvijā, gan ārvalstīs, ar iestudējumiem piedalījies arī dažādos festivālos. 2015. gadā atsācis darbu Dailes teātrī kā režisors.

Dailes teātrī Žagars atveidojis Donu Pītersu Viljama Šekspīra izrādē "Liela brēka, maza vilna", Merkucio  – "Romeo un Džuljeta", Florindo Aretuzi – "Divu kungu kalps", Ērmani – "Vella kalpi", Zostēviņu – "Nilsa Holgersona" u.c. Tāpat Dailes teātrī Žagars iestudējis izrādes "Trīs māsas" un Ziloņa dziesma", bet LNOB – "Lucia di Lammermoor", "Jevgeņijs Oņegins", "Dons Žuans", "Karmena", "Traviata" u.c. Žagars iestudējis izrādes arī Honkongas, Krasnojarskas, Lietuvas, Boloņas un Budapeštas operās, Turcijas Valsts operas un baleta teātrī, Prāgas un Slovākijas nacionālajā teātrī, kā arī citviet.

Žagars 2001. gadā saņēma Francijas Nacionālā goda leģiona medaļu "Médaille du Commandeur de la Légion d'honneur", bet 2002. gadā – Triju Zvaigžņu ordeni. Tāpat Žagars 2006. gadā saņēmis Nīderlandes karaļnama ordeni, 2011. gadā – starptautisko prēmiju "Baltijas zvaigzne" par humanitāro sakaru attīstību un stiprināšanu Baltijas reģiona valstīs, kā arī Lietuvas Nopelnu ordeņa Virsnieka krustu. Savukārt 2012. gadā Žagaram piešķirts Igaunijas prezidenta apbalvojums – trešās šķiras Māras zemes krusts. Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs 2010. gadā Žagaram piešķīra Draudzības ordeni par kultūras saikņu stiprināšanu starp Krieviju un Latviju.

2016. gadā viņš nodibināja Andreja Žagara kultūras atbalsta un attīstības fondu, kura mērķis ir veicināt un attīstīt kultūras projektus, īpaši mūzikas un mākslas nozarē. Tāpat Žagars darbojas kā mākslinieciskais vadītājs fondā "Baltijas Muzikālās sezonas", kas uzsācis darbību 2017. gadā. Bijis arī biedrības "Laiks kultūrai" biedrs un iesaistījies Latvijas Nacionālās operas fonda darbā.

Uzņēmējdarbību Žagars uzsāka 1993. gadā, atvēris Rīgā vairākas kafejnīcas, tostarp "Osiris" un "Deco bārs". Kā liecina "Firmas.lv" pieejamā informācija, Žagars bijis kapitāldaļu turētājs arī uzņēmumos SIA "Animus", "Momento", "Symposium", "Grēniņš" un "Anno 2012".

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.