Menu
 

Lielajā piektdienā Dzintaru koncertzālēs izskanēs Antonīna Dvoržāka "Stabat Mater"

  • Autors:  Apriņķis.lv
Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”. Foto - publicitātes Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”. Foto - publicitātes

Lielajā piektdienā, 19. aprīlī, plkst. 18.00 Dzintaru koncertzālē Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”, solisti Inga Šļubovska-Kancēviča, Laura Teivāne, Mihails Čuļpajevs, Kalvis Kalniņš, Kristīne Adamaite un diriģents Māris Sirmais aicina uz īpašu koncertu, kurā atskaņos pārlaicīgo Antonīna Dvoržāka “Stabat Mater” – skaņdarbu, kas paša komponista dzīvē radies caur lielām ciešanām, tomēr sniedz mierinājumu un cerības gaismu, informēja Dzintaru koncertzāles pārstāvis Mārtiņš Pučka.

Čehu nacionālā romantisma spožākā pārstāvja Antonīna Dvoržāka (1841–1904) garīgā kantāte “Stabat Mater” ir pirmais lielais komponista garīgās mūzikas opuss un pirmais lielākais reliģiska satura darbs čehu mūzikā vispār. “Stabat Mater” ir ciešanu stāsts, kurā Svētā Jaunava Marija izdzīvo sava dēla Jēzus Kristus nāvi pie krusta. Pēc meitas nāves 1875. gadā komponists uzrakstīja “Stabat Mater” pirmo versiju korim, solistiem un ērģelēm. Divus gadus pēc tam mūžībā devās vēl divi viņa bērni, un Dvoržāks vēlreiz atgriezās pie atstātā manuskripta, to pilnībā instrumentējot orķestrim.

“Stabat Mater” komponists izmantojis iezīmes no simfoniskas poēmas, vācu baroka oratorijas un itāļu operas. Dziļā apgarotība, bet reizē atturīgā emocionalitāte rosina domāt par Brāmsa ietekmi – Dvoržāks ļoti augstu vērtēja viņa mūziku un daudz no tās mācījās. Lai gan “Stabat Mater” satura centrā ir nāves klātbūtne un sāpju pārdzīvojums, Dvoržāks šo ciešanu ceļu mūzikā atspoguļojis mierinošā tvērumā ar cerības gaismu. Kā meditācija par zaudējumu un ticību, kas rakstīta no tīras sirds.

Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” 76 gadu pastāvēšanas laikā kļuvis par vienu no atpazīstamākajiem Eiropas koriem, kuru savās koncertprogrammās vēlas redzēt izcili diriģenti un orķestri no visas pasaules. Diriģents Māris Sirmais ir viens no svarīgākajiem vārdiem kormūzikas pasaulē, latviešu koru kultūras balsts un virzītājs, kura suģestijai pakļaujas gan Dziesmu svētku tūkstošu balsis, gan profesionāli mūziķi.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.