Menu
 

Turaidas muzejrezervātā atklās ekspozīciju "Ceļā uz Latvijas valsti"

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto: www.turaida-muzejs.lv Foto: www.turaida-muzejs.lv

Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, 4. maijā, plkst. 15.00 Turaidas muzejrezervātā atjaunotajā Klaušinieku mājā tiks atklāta ekspozīcija “Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis”.

Ekspozīcija apver vairāk nekā simts gadu ilgu vēstures posmu no dzimtbūšanas atcelšanas Vidzemē 1819. gadā līdz Latvijas Republikas Agrārās reformas likuma pieņemšanai 1920. gadā. Vienlaikus tas ir vēstījums par individuālās brīvības un tiesiskās vienlīdzības attīstību, informē Turaidas muzejrezervāta direktores vietniece komunikācijas darbā Anda Skuja.

Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne norāda: “Turaidas atjaunotā klaušinieku māja kopā ar ekspozīciju ir piemineklis latviešu zemniekam, kurš ar darbu, apņēmību, neatlaidību un savas zemes mīlestību rada pamatu izglītotai un kulturālai nācijai. Vairākās paaudzēs izlolotā valstiskuma ideja tiek izcīnīta un īstenota Latvijas valsts dibināšanā 1918. gada 18. novembrī.” Šo vēstures posmu raksturo gan klaušu laiku ekonomiskā un sociālā stagnācija 19. gadsimta sākumā, gan strauja tehniskā modernizācija, kultūras un saimnieciskais uzplaukums gadsimta otrajā pusē, gan arī nozīmīgas sociālas izmaiņas, revolūcijas un kari 20. gadsimta sākumā.

Atklāšanā piedalīsies kultūras ministre Dace Melbārde un zinātnes, mantojuma un kultūras institūciju pārstāvji, vēsta A. Skuja. Jau no plkst. 12.00 notiks plaša svētku programma, kas iesāksies ar svētbrīdi Turaidas baznīcā. Plkst. 13.00 pie Klaušinieku mājas notiks Baltā galdauta svētku koncerts – Krimuldas novada amatiermākslas kolektīvu veltījums Turaidas muzejrezervātam un visiem svētku dalībniekiem. Plkst. 14.00 – “Stāsti par vēsturi”, pārdomās par 19. gadsimtu, brīvību un atbildību dalīsies vēsturnieki, rakstniece Ingrīda Ābele un Krimuldas mācītājs Austris Juris Rāviņš, kurus papildinās videostāsti, vīru kopas “Vilki” un Jaunā Rīgas vīru kora dziesmas.

Pēc ekspozīcijas svinīgās atklāšanas svētki turpināsies – plkst. 16.00 savas tautasdziesmas izdziedās gan muzikālā apvienība “Stiprās sievas”, gan kapela “Ieviņa”, gan Jaunais Jāņu orķestris, un visu svētku garumā notiks Rīgas Latviešu biedrības "Sprīdīša skolas" un Lēdurgas folkloras kopas “Putni” radošās darbnīcas bērniem “No senā uz jauno”. Paralēli svētku koncertam ar jauno ekspozīciju muzejrezervāta speciālisti iepazīstinās ikvienu interesentu, stāsta A. Skuja. 

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.