Menu
 

Dokumentālā filma "Nemirstīgie" iegūst galveno balvu Karlovi Varu Starptautiskajā kinofestivālā

  • Autors:  Apriņķis.lv
Režisore Ksenija Ohapkina ar Karlovi Varu Starptautiskā kinofestivāla Kristāla globusu. Foto: nkc.gov.lv un publicitātes Režisore Ksenija Ohapkina ar Karlovi Varu Starptautiskā kinofestivāla Kristāla globusu. Foto: nkc.gov.lv un publicitātes

Sestdien, 6. jūlijā, noslēdzās Karlovi Varu Starptautiskais kinofestivāls, kura galveno balvu dokumentālo filmu konkursā – Kristāla globusu kā labākā dokumentālā filma – saņēma Igaunijas un Latvijas dokumentālā filma “Nemirstīgie”. Līdz ar Šanhajas festivālā piešķirto Grand Prix simtgades filmai “Laika tilti” šī ir divu nedēļu laikā jau otrā nozīmīgā balva, ko saņem Latvijas studijas “VFS Films” producēti darbi.

Šogad Karlovi Varu Starptautiskajā kinofestivālā par galveno balvu dokumentālā kino kategorijā sacentās 10 filmas, kas bija atlasītas no vairāk nekā 700 pieteikumiem. "Nemirstīgie" šajā festivālā piedzīvoja pasaules pirmizrādi, tāpat kā režisores Lailas Pakalniņas dokumentālā filma "Karote", informē Nacionālajā kino centrā.

"Nemirstīgie" ("Immortal") ir Igaunijas un Latvijas kopražojuma filma, tās producenti ir seni sadarbības partneri – Uldis Cekulis no "VFS Films" un Riho Vestriks no studijas "Vesilind". Tieši šie paši producenti pirms divām nedēļām kāpa uz noslēguma ceremonijas skatuves Šanhajas Starptautiskajā kinofestivālā, saņemot Grand Prix labākajai dokumentālajai filmai – Kristīnes Briedes un Audrjus Stoņa kopdarbam "Laika tilti", kura tapa Nacionālā kino centra programmā "Latvijas filmas Latvijas simtgadei".


Kadrs no filmas "Nemirstīgie".

Filmas "Nemirstīgie" režisore ir Ksenija Ohapkina, kura ļauj skatītājiem paraudzīties uz Krievijas pilsoņa "ražošanu" no citāda rakursa, stāsta kino centra pārstāvji. Filma uzņemta tālos Krievijas ziemeļos – industriālajā Apatītu pilsētā, kas izaugusi no Gulaga nometnes režīma, un tās stāsts atsedz mehānismu, kas pamudina cilvēkus labprātīgi noliegt savu personību un kļūt par izmantojamu resursu valsts rokās. Šo pilsoņu galvenais mērķis ir atdot savu dzīvi Tēvzemei, tādējādi sasniedzot nemirstību. Režisores neuzmācīgais, bet prasīgais skatījums atklāj "sistēmu" darbībā šķietami visnevainīgākajās ikdienas situācijās. Kas šādos apstākļos notiek ar cilvēku brīvo gribu un pašnoteikšanos?

"Vizuāli iespaidīga un spilgti kinematogrāfiska interpretācija par indoktrinācijas, ideoloģijas, despotiskas sistēmas un netveramas nebrīves tēmām," recenzijā par filmu portālam "Cineuropa" raksta Vladans Petkovičs.


Kadrs no filmas "Nemirstīgie".

"Šī ir filma par cilvēkiem, kurus audzinājusi propaganda," saka režisore. "Pēc šīs filmas veidošanas es labāk saprotu, kas notiek Krievijā, kāpēc cilvēki atbalsta valdību un politisko sistēmu, kas darbojas pret viņiem un viņu bērniem." Ksenija Ohapkina ir jauna kinorežisore no Sanktpēterburgas, kuras iepriekšējā dokumentālā filma "Come Back Free" ("Atgriezies brīvs") 2016. gadā saņēma žūrijas specbalvu pasaules lielākajā dokumentālā kino festivālā "IDFA".

Filmas "Nemirstīgie" scenārija līdzautors ir Pauls Bankovskis, kurš daudz laika pavadījis sarunās ar režisori par "nemirstīgā varoņa" imagināro slavu, norāda kino centra pārstāvji. Filmas skaņas dizainu veidojis pazīstamais Krievijas skaņu režisors Aleksandrs Dudarevs, skaņas un krāsu fināla apstrāde veikta studijā "VFS Films" Arta Dukaļska un Kriša Roziņa vadībā. Filmu atbalstījis Igaunijas Filmu institūts, Igaunijas Kultūrkapitāla fonds un Latvijas Nacionālais kino centrs.

Filmas pirmizrāde Latvijā gaidāma oktobrī Rīgas Starptautiskajā kinofestivālā.


Kadrs no filmas "Nemirstīgie".

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.