Menu
 

Ikšķiles novada pašvaldība: Aptauju organizējam likumu ietvaros (papildināta) Apriņķis.lv

  • Autors:  Apriņķis.lv
Ikšķiles novada pašvaldība: Aptauju organizējam likumu ietvaros (papildināta)

Ikšķiles novada pašvaldības domes lēmums organizēt Ikšķiles novada pašvaldības administratīvās teritorijas iedzīvotāju aptauju ar mērķi noskaidrot novada iedzīvotāju viedokli par iespējamo Ikšķiles novada pievienošanu citu novadu administratīvajām teritorijām ir likumisks un atbilst visām spēkā esošajām tiesību normām, teikts pašvaldības piektdien publicētajā paziņojumā.

Pašvaldība tikai piektdienas rītā saņēmusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vēstuli, kurā norādīts ka ministrs pieņēmis lēmumu apturēt Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas “Ikšķiles novada balsojums” nolikuma darbību. Līdz ar to ceturtdien plašsaziņas līdzekļos izskanējusī informācija, ka VARAM ir apturējusi pašvaldības lēmumu par iedzīvotāju aptaujas organizēšanu ar mērķi noskaidrot viedokli par iespējamo novada pievienošanu citai administratīvai teritorijai, nav patiesa, jo apturēta ir tikai nolikuma darbība, bet nav atcelts pašvaldības lēmums par aptaujas rīkošanu, uzskata Ikšķiles vietvarā.

“Šāds rīkojums neatceļ aptaujas organizēšanu, jo aptauja tiks organizēta saskaņā ar likuma “Par pašvaldībām” 12. pantā noteikto “pašvaldības attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju interesēs var brīvprātīgi realizēt savas iniciatīvas ikvienā jautājumā, ja tas nav Saeimas, Ministru kabineta, ministriju, citu valsts pārvaldes iestāžu, tiesas vai citu pašvaldību kompetencē vai arī ja šāda darbība nav aizliegta ar likumu”,” teikts paziņojumā.

Ikšķiles novada pašvaldības ieskatā VARAM rīkojums balstās uz pieņēmumu, ka aptauja “…pēc savas formas atgādina iedzīvotāju piedalīšanos vēlēšanās vai vietējā referendumā un saistoša lēmuma pieņemšanā […]”.

Pieņemot lēmumu par aptauju, pašvaldība rīkojas novada iedzīvotāju interesēs ar mērķi noskaidrot tieši Ikšķiles novada iedzīvotāju viedokli par novada administratīvās teritorijas maiņu. Pašvaldības vērtējumā “VARAM ministrs ir veicis darbību, kas nav savienojama ar demokrātijas un varas dalīšanas principiem, jo novada iedzīvotāju aptaujas rezultāts ir tiesiski un demokrātiski iegūts iedzīvotāju viedoklis par teritoriālo reformu, kas arī sarunās ar VARAM par šīs reformas ietekmi uz pašvaldību, būs vitāli nepieciešams”.

Ikšķiles novada pašvaldība atgādina Ikšķiles novada iedzīvotājiem, ka plānotā aptauja notiks.

Vēstuli ministram ar lūgumu skaidrot, tieši kādām tiesību normām neatbilst Ikšķiles novada apstiprinātais nolikums piektdien ir sagatavojusi Latvijas Pašvaldību savienība (LPS). LPS savā vēstulē ministram norāda, ka viņa rīkojuma saturs rada bažas par demokrātijas principu un cilvēktiesību ievērošanu, jo iedzīvotājiem nedrīkst aizliegt paust savu viedokli.

“Rīkojumā ministrs plaši skaidro ministrijas pašvaldību uzraudzības principus un savas tiesības atcelt pašvaldības pieņemtos normatīvos aktus, bet nenorāda, kādiem normatīvajiem aktiem, to pantiem vai punktiem neatbilst Ikšķiles novada domes apstiprinātais Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas “Ikšķiles novada balsojums” nolikums,” norāda LPS.

Tāpat LPS vēstulē ministram lūdz skaidrot rīkojumā pausto nostāju, ka aptauju rīkošana un iedzīvotāju viedokļa noskaidrošana ir pretlikumīga, un lūdz skaidrojumu, kā pašvaldības tādā gadījumā var izpildīt likuma “Par pašvaldībām” 3. pantā noteikto ievērot attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju intereses.

(papildināta ar pēdējām trim rindkopām)

1 komentārs

  • Māris
    Māris Svētdiena, 28 Aprīlis 2019 22:40 Komentāra saite

    Ar savu rīcību VARAM demonstrē attieksmi pret reformējamo teritoriju iedzīvotāju viedokli. Tas vairs nav juridiskās izpratnes jautājums, tā ir spēka demonstrēšana. VARAM domā. ka nevis ministrija kaplo tautai, bet otrādi, visiem iedzīvotājiem jākalpo birokrātijai. Tā ir izgāšanās.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.