Menu
 

VARAM: Atbalstām iedzīvotāju viedokļa noskaidrošanu, bet pašvaldībām tas ir jādara likumīgi

  • Autors:  LETA
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) atbalsta iedzīvotāju viedokļa noskaidrošanu par administratīvi teritoriālo reformu, bet aicina pašvaldības to darīt likumīgi, informēja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) padomniece komunikācijas un sabiedrisko attiecību jautājumos Agnese Vārpiņa.

Viņa norādīja, ka VARAM ir informējis Ikšķiles domes vadību par to, kā tas būtu darāms likumam atbilstoši. "Ja tomēr dome turpinās rīkoties likumam neatbilstoši, viņu atbildību vērtēs tiesībsargājošās iestādes," uzsvēra VARAM.

Arī tiesībsargs Juris Jansons skaidroja, ka pašvaldība var noskaidrot savu iedzīvotāju viedokļus gan publiskās apspriešanas procesā, gan arī organizējot sabiedriskās domas aptaujas. "Jāņem gan vērā, ka publiskās apspriešanas procesā iegūtais viedoklis ir juridiski saistošs, savukārt aptaujā noskaidrotajam viedoklim ir tikai informatīvs raksturs," teikts tiesībsarga paziņojumā.

Viņš uzsvēra, ja pašvaldība vēlas noskaidrot iedzīvotāju viedokli aptaujas veidā, nav pieļaujams, ka aptauja faktiski tiek veidota kā vēlēšanas, organizējot tās kā balsošanu, tādejādi iedzīvotājiem radot maldīgu iespaidu par referendumu. Šādu maldinošu iespaidu var radīt aptaujas nosaukšana par balsojumu, viedokļa izteikšanu organizējot iecirkņos un to paužot ar balsošanas zīmēm, vienlaikus respondentiem lūdzot uzrādīt personu apliecinošu dokumentu un fiksējot personas datus balsotāju sarakstu veidlapās.

Tiesībsargs norādīja, ka pašvaldībai ir tiesības organizēt aptaujas, ievērojot sabiedriskās domas aptaujas organizēšanas metodoloģijas labo praksi. Savukārt nav pieļaujams, ka de jure sabiedrības viedokļa izzināšana tiek nosaukta par aptauju, bet de facto tā pēc formas ir referendums, ko pašvaldībai nav tiesību organizēt.

Jau ziņots, ka no 29.aprīļa Ikšķiles novada iedzīvotāji klātienē un elektroniski var paust savu nostāju par novada patstāvības saglabāšanu.

Pirmdien pašvaldība sasauca domes ārkārtas sēdi, kurā pieņēma lēmumu, kā balsošanas komisijai organizēt novada iedzīvotāju aptauju. Tā sākas jau šodien un tajā iedzīvotājiem tikšot vaicāts, vai viņi ir par Ikšķiles novadu kā patstāvīgu administratīvo teritoriju.

Iedzīvotāji savu viedokli var izteikt klātienē Klientu apkalpošanas centros Ikšķilē un Tīnūžos to darba laikā, kā arī elektroniski ar elektronisko parakstu. Aptaujā var piedalīties novadā dzīvesvietu deklarējušās personas no 15 gadu vecuma. Balsojot klātienē, aptaujas dalībniekam jāuzrāda derīga pase vai personas apliecība.

Savukārt, 9., 10. un 11.maijā tiks organizēti atsevišķi balsošanas laiki, kas pieejami iedzīvotājiem arī pēc darba laika līdz plkst.20.

Dūša vēlreiz uzsvēra, ka Ikšķiles novada dome nepiekrīt vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) norādītajam, ka aptauja pēc savas formas atgādina iedzīvotāju piedalīšanos vēlēšanās vai vietējā referendumā un saistoša lēmuma pieņemšanā.

Pašvaldība organizēs aptauju saskaņā ar likuma "Par pašvaldībām" 12.pantā noteikto, viņa norādīja. Tas paredz, ka pašvaldības attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju interesēs var brīvprātīgi realizēt savas iniciatīvas ikvienā jautājumā, ja tas nav Saeimas, Ministru kabineta, ministriju, citu valsts pārvaldes iestāžu, tiesas vai citu pašvaldību kompetencē vai arī ja šāda darbība nav aizliegta ar likumu.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.