Menu
 

Praktiski interjera dizaineres padomi pieciem dekoratoru tipiem Apriņķis.lv

  • Autors:  Rita Rimke, ”IKEA“ interjera dizainere
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Viena no svarīgākajām Ziemassvētku tradīcijām, kas daudziem palīdz radīt un uzturēt Ziemassvētku noskaņu, ir mājas rotāšana pirms svētkiem. Minimālists, maksimālists, dabisku rotājumu cienītājs, tradicionālo vērtību piekritējs vai mājīguma guru?

Minimālisti: jo vienkāršāk, jo labāk

Vaicāti par mājokļa rotāšanu pirms Ziemassvētkiem, trešdaļa aptaujāto Latvijas iedzīvotāju atzina, ka ir minimālisti un viņiem pietiek vien ar dažiem akcentiem. Šim dekoratoru tipam ieteicams izvēlēties vienkāršus rotājumus. Var izvēlēties vienu krāsu un tad apspēlēt dažādas rotājumu tekstūras un izmērus vai izvēlēties ne vairāk kā trīs krāsas. Ja vēl esi īsto krāsu meklējumos un nevari izlemt, kādās krāsās šogad ietērpt Ziemassvētku eglīti, nekļūdīsies, ja izvēlēsies rotājumus no neitrālu toņu paletes. Labi kopā izskatīsies sudraba un baltā krāsa vai lins un koka vai stikla rotājumi.

Minimālisti parasti visu uzmanību velta tikai Ziemassvētku eglītes greznošanai, jo cenšas izvairīties no pārāk daudz svētku rotājumiem mājās. Es tomēr ieteiktu padomāt par rotājumiem arī citviet – uz svētku galda un logos. Svarīgi izmantot viena stila rotājumus visās vietās, tā radot harmonisku un saskaņotu kopskatu. Velti uzmanību šo zonu izrotāšanai, bet citas vietas mājoklī atstāj to ierastajā izskatā. Šādi radīsi estētisku tēlu bez pārspīlējumiem.

Tradicionālisti: ar cieņu pret mantojumu

Vairāk nekā piektdaļa aptaujāto pieskaita sevi pie tradicionālistiem, kad ir runa par Ziemassvētku rotājumiem. Viņiem patīk ievērot tradīcijas un rotāt mājokli tā, kā to darīja bērnībā. Nereti izmantojot arī rotājumus, kas mantoti no paaudzes paaudzē. Šogad mums ir labas ziņas tradicionālistiem: šoziem tas patiešām ir modē! Mēs daudzviet redzēsim tik ierasto svētku krāsu – sarkanā un zaļā – salikumu, klasiskus rakstus un rotājumus, kas šķietami nāk no senākiem laikiem.

Ja tev ir tikai daži mīļi rotājumi, ko esi saglabājis Ziemassvētku eglītes rotāšanai, saliec tos vienkopus un izvērtē, kāda krāsu palete tiem piestāvētu vislabāk. Papildini kolekciju ar vienas krāsas, neitrāliem vai līdzīga izmēra un formas rotājumiem, lai vecās labās mantiņas būtu eglītes galvenā rota. Tāpat laba doma ir bagātināt rotājumu klāstu ar dažiem īpašākiem jauniem rotājumiem vienā eksemplārā.

Mantotie rotājumi prasa īpašu vērību: atsevišķas detaļas var aprūsēt vai gaismas ietekmē kļūt trauslas un saplīst. Aizvieto bojātās detaļas ar jaunām, uzmanīgi notīri rotājumus un pēc svētkiem iepako atsevišķā papīra maisiņā, kas pasargās mantiņu, ja tā nejauši saskaries ar citām. Tiem, kuriem mājās ir īpaši aktīvi istabas biedri, tas ir, bērni vai mājdzīvnieki, sirdij tuvos rotājumus labāk eglītē nekarināt, bet gan novietot drošākā vietā. Tie labi izskatīsies arī vāzē ar egļu zariem uz galda vai vēl augstāk – uz plaukta, un īpašniekam nebūs jāraizējas par to likteni.

Maksimālisti, kuri izvēlas visu

Teju piektā daļa atzīst, ka ir maksimālisti un Ziemassvētkos “iet uz pilnu banku”. Viņi vēlas mājās gan eglīti, gan skaisti klātu galdu, sveces, LED lampiņas un daudz ko citu, kas palīdz radīt svētku noskaņu. Pārcenšoties ar rotājumiem, dažādiem šķīvjiem, krāsām, tekstūrām un stiliem, kopskatu var padarīt nesaskaņotu un juceklīgu. Izvairīties no šādas situācijas var, izvēloties vienu pamatkrāsu un rotājumu formu, ko pēcāk papildināt ar vēl diviem toņiem vai formām. Tā var vieglāk pieturēties pie konkrētas krāsu paletes un radīt gan bagātīgu, gan gaumīgu svētku noformējumu.

Mums nav noteikti jāizrotā viss mājoklis, drīzāk jāveido sabalansētas rotājumu grupas. Šajā gadījumā krāsu paletei nav ierobežojumu – var variēt no sarkanas un zaļas krāsas līdz neitrālām un dabiskām krāsām. Svarīgākais ir turēties pie izvēlētās krāsu paletes viscaur mājoklī. Rotājumus ieteicams izvēlēties atbilstoši mājokļa interjera stilam.

Mājīguma guru: mājīgums pāri visam

Attiecībā uz mājokļa rotāšanu, mājīguma piekritēju ir tik pat daudz, cik maksimālistu. Taču pirmie atšķirībā no otrajiem uzskata, ka svarīgākais ir mājokli dekorēt, nevis bagātīgi, bet mājīgi. Apgaismojums un tekstils ir mājīgas atmosfēras galvenie elementi.

Ja piederi šai grupai, tad izvieto gaismekļus logos, liec LED lampiņu virtenes stikla traukā un sagādā daudz sveču. Radi mājīgu atmosfēru ar paklājiem, mākslīgo ādu, spilveniem, plediem. Jo aukstāka sezona, jo piesātinātākas krāsas iederas interjerā – sarkana, meža zaļa, tāpat ziemas sezonai piestāv pūkaini, mīksti audumi un velvets. Ņem vērā – visus šos elementus vēlams pieskaņot interjeram. Ja mājoklī dominē gaišas krāsas, tam piestāvēs tumšāki un spilgtāki akcenti, piemēram, krēmkrāsas dīvānu var papildināt  ar sarkaniem un zaļiem spilvenu pārvalkiem. Un pretēji – uz tumša dīvāna izcelsies gaiši pledi un spilveni.

Dabīguma cienītāji smeļas iedvesmu mežā

Un visbeidzot katrs desmitais aptaujas dalībnieks dod priekšroku rotājumiem no dabiskiem materiāliem vai pat pašgatavotiem dekoriem. Dabiski rotājumi turklāt ir viena no šī gada karstākajām Ziemassvētku rotājumu tendencēm.

Cilvēki, kuriem patīk šāda veida rotājumi, itin viegli var smelties iedvesmu mežā. Pat ja mājokļa interjers ir dažādās krāsās, iespējams panākt burvīgi dabisku noskaņu. Interjera dizainere iesaka rāmo un dabas iedvesmoto rotājumu krāsu paleti atsvaidzināt ar vienu vai divām košākām krāsām. Galvenie interjera priekšmeti, kas palīdzēs uzburt dabisku noskaņu, ir lina galdauts, pīti galda paliktņi, pašdarināti eglīšu rotājumi no papīra un auduma, kā arī īsti vai mākslīgi zaļumi.

Atved no meža ne tikai Ziemassvētku eglīti, bet arī zarus, čiekurus un sūnas un izžāvē tos. Klāj lina vai baltu galdautu, izvieto dažāda augstuma vāzes – garākajās liec zarus, zemākajās čiekurus, papildini kompozīciju ar svecēm. Šādai kompozīcijai vairs neko nevajag ne pielikt, ne atņemt. Ja ar rokdarbiem esi uz tu, vari izgatavot rotājumus no salmiem, vilnas un koka. Šādi mājīga noskaņa būs garantēta.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.