Menu
 

SPRK: Pieaug dabasgāzes tirgotāju interese par Inčukalna gāzes krātuves izmantošanu

  • Autors:  LETA
Foto: www.conexus.lv Foto: www.conexus.lv

Saistībā ar zemo dabasgāzes cenu, pieaug tirgotāju interese par Inčukalna pazemes gāzes krātuves izmantošanu, aģentūru LETA informēja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pārstāve Baiba Jakobsone.

Atbilstoši SPRK aktuālajiem datiem pērn pēdējā ceturksnī vairumtirgū bija vērojams mērens dabasgāzes cenas pieaugums, taču joprojām cenai saglabājoties zemai. Salīdzinājumā ar 2018.gada pēdējo ceturksni tā bija par aptuveni 30% zemāka.

Šādas izmaiņas vairumtirgū galvenokārt saistītas ar siltajiem rudens un ziemas laikapstākļiem, kad pieprasījums pēc dabasgāzes apkures sezonā bija mazāks. Tāpat arī elektroenerģijas ražošanai vairāk tika izmantotas hidrorezerves, nevis dabasgāze.

Pērnā gada nogalē dabasgāzes cena vairumtirgū bija 17,15 eiro par megavatstundu (MWh). Vienlaikus mājsaimniecībām cena samazinājās līdz 20,33 eiro par MWh, kas pēdējo divu gadu laikā ir zemākā cena, bet juridiskajiem lietotājiem tā bija 21,64 eiro par MWh. Salīdzinājumā ar 2018.gada pēdējo ceturksni mājsaimniecībām dabasgāzes cena samazinājusies par 26,6% jeb 7,39 eiro par MWh, kamēr juridiskajiem lietotājiem – par 18,1%.

Dabasgāzes cenai saglabājoties izdevīgai, pieprasījums pēc dabasgāzes uzglabāšanas Inčukalnā pērn pieauga, ko apliecina arī tirgotāju interese. Inčukalna pazemes gāzes krātuvē uzglabātais dabasgāzes daudzums maksimālo apmēru sasniedza pērn oktobrī, piepildījumam veidojot 74%. Piepildījums būtiski nesamazinājās līdz 2019.gada nogalei. Līdzvērtīga situācija bija vērojama arī citviet Eiropā, dažās valstīs sasniedzot pat krātuves tehniskās iespējas.

SPRK norādīja, ka, saglabājoties pašreizējai situācijai, kad dabasgāzes piedāvājums ir augsts, cenu pieaugums vairumtirgū nav gaidāms. Šogad līdz pat šim brīdim dabasgāzes cenas Eiropas lielākajās biržās katru mēnesi ir samazinājušās. Piemēram, Vācijas dabasgāzes tirdzniecības biržā "Gaspool" pirmā ceturkšņa vidējā cena samazinājās līdz 9,97 eiro par MWh, kas ir tuvu pēdējos 10 gados zemākajam cenu līmenim, kāds bija vērojams pērn septembrī. Savukārt martā vidējā cena bija vēl zemāka – 8,66 eiro par MWh.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.