Menu
 

"Zero Waste Latvija" aicina VARAM padarīt izdevīgāku bioatkritumu šķirošanu

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

Ar šī gada janvāri Rīgā un visās Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģiona pašvaldībās bioloģiski noārdāmo atkritumu tarifs ir strauji un negaidīti pieaudzis. Šīs tarifu izmaiņas būtiski samazina bioloģisko atkritumu šķirošanas izdevīgumu iedzīvotājiem, informē biedrības "Zero Waste Latvija" (ZWL) valdes locekle Maija Krastiņa.

"Bioloģiskie atkritumi veido gandrīz pusi no kopējā atkritumu apjoma. Šādu atkritumu atdalīšana no sadzīves atkritumiem ir modernas atkritumu apsaimniekošanas sistēmas pamats, un to dalītai vākšanai ir jābūt ekonomiski izdevīgai. Šādas izmaksu izmaiņas draud sagraut lielu daļu no pašvaldību, atkritumu apsaimniekotāju, vides organizāciju un iedzīvotāju panāktā un mazināt sabiedrības uzticību bioloģiski noārdāmo atkritumu dalītās vākšanas sistēmai ne tikai Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģionā, bet arī visā Latvijā," skaidro ZWL pārstāve.

Decembra sākumā Rīgas pašvaldība rosināja steidzamas izmaiņas Atkritumu apsaimniekošanas likumā, lai bioatkritumu šķirošanu padarītu lētāku un izdevīgāku, taču šis aicinājums līdz šim palicis bez Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) atbalsta, vēsta M.Krastiņa. ZWL aicina VARAM steidzami virzīt attiecīgos grozījumus, lai veicinātu to, ka bioloģisko atkritumu dalīta vākšana iedzīvotājiem būtu ekonomiski izdevīgāka. VARAM joprojām nav arī atrisinājusi kopienu komposta jautājumu, tādējādi liedzot iedzīvotājiem vēl lētāku bioatkritumu pārstrādes sistēmas attīstīšanu.

"Šobrīd vienīgie, kas var izmainīt situāciju, ir VARAM. Pārējiem sistēmas dalībniekiem ir juridiski sasietas rokas. Ar savu bezdarbību VARAM darbojas pretēji valsts iedzīvotāju un kopējām vides interesēm. Ir nepieņemami, ka Latvijas lielākajā pašvaldībā šādi tiek bremzēta bioloģisko atkritumu dalīta vākšanas sistēma pašos tās pirmssākumos," saka M.Krastiņa.

"Zero Waste Latvija" aicina VARAM strādāt pie stratēģijas un likumodošanas, kas Rīgā, Pierīgā un citviet Latvijā ilgtermiņā ļautu nonākt pie tādas atkritumu apsaimniekošanas un šķirošanas sistēmas, kas veicina individuālo iesaisti atkritumu samazināšanā, ļaujot iedzīvotājiem precīzi zināt, cik atkritumu tie rada, izmet un cik par to tiek maksāts.

1 komentārs

  • Kārlis
    Kārlis Piektdiena, 07 Janvāris 2022 13:56 Komentāra saite

    VARAM ir jācīnās, lai Ķekavā var azarstpēles spēlēt...

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.