Menu
 

CSP: Pandēmija samazinājusi atalgojuma atšķirības

  • Autors:  Apriņķis.lv
Sieviešu un vīriešu vidējās bruto darba samaksas stundā atšķirības (procentos). Grafika – CSP Sieviešu un vīriešu vidējās bruto darba samaksas stundā atšķirības (procentos). Grafika – CSP

2021.gadā sieviešu stundas vidējā bruto darba samaksa bija par 14,6 % mazāka nekā vīriešu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) provizorisko datu aprēķins. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, plaisa starp sieviešu un vīriešu stundas vidējo atalgojumu samazinājusies par 7,7 procentpunktiem.

Pagājušā gada 1.ceturksnī, salīdzinot ar 2020.gada 1.ceturksni, Covid-19 pandēmijas laikā ieviestie saimnieciskās darbības ierobežojumi un valsts atbalsta pasākumi vairāk ietekmēja sieviešu nodarbinātības un atalgojuma rādītājus nekā vīriešu. Sieviešu skaits ar zemākiem ienākumiem samazinājās straujāk nekā vīriešu, bet sieviešu skaits ar lielākiem ienākumiem pieauga straujāk.

Pērn 1. ceturksnī valdības atbalsts dīkstāvju pabalstu veidā aptvēra vislielāko nodarbināto skaitu, salīdzinot ar pārējiem Covid-19 pandēmijas ierobežojumu periodiem, tika izmaksātas arī algu subsīdijas, tādējādi būtiski ietekmējot atalgojuma atšķirības. Dažās nozarēs, piemēram, veselības nozarē, pandēmijas laikā palielinājās gan darba apjoms, gan atalgojums, norāda CSP.

Darba samaksas atšķirību starp dzimumiem ietekmē dažādi sociālie un ekonomiskie faktori – vīriešu un sieviešu skaits katrā nozarē, viņu profesija un amata pienākumi, iegūtā izglītība, vecums, darba stāžs, nostrādāto stundu skaits un citi iemesli. Rādītājs tiek aprēķināts, neizslēdzot minēto faktoru ietekmi, kas varētu skaidrot atšķirību iemeslus.

2021.gadā vislielākā darba samaksas atšķirība bija informācijas un komunikācijas pakalpojumu nozarē, kur vīriešu darba samaksa stundā bija vidēji par 31,1 % lielāka nekā sieviešu. Privātajā un sabiedriskajā sektorā sieviešu un vīriešu atalgojuma atšķirības vidējais rādītājs bija līdzīgs – attiecīgi 15,5 % un 15,6 %.

Pagājušajā gadā vismazākā atšķirība starp sieviešu un vīriešu atalgojumu stundā bija vecuma grupā līdz 25 gadiem (8,4 %) un 65 gadus un vecāku senioru vidū (9,3 %), bet vislielākā – vecuma grupā 35-44 gadi, kur sieviešu atalgojums bija par 22,3 % zemāks nekā vīriešu, kā arī 25-34 gadus vecu darbinieku vidū (19,1 %), informēja CSP.

2020.gadā vidējā sieviešu un vīriešu darba samaksas stundā atšķirība Eiropas Savienībā bija 13,0 %. Lielākā plaisa starp sieviešu un vīriešu atalgojumu bija Latvijā (22,3 %) un Igaunijā (21,1 %).

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.