Menu
 

Ārvalstu investori rosina valdību piedāvāt īstermiņa darbaspēka pieejamības risinājumus

  • Autors:  LETA
Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Patlaban valdības darba plānos nav atrodami īstermiņa darbaspēka pieejamības risinājumi, kas ir būtiski, lai ne tikai nodrošinātu ekonomikas attīstību tālākā perspektīvā, bet arī risinātu šī brīža aktuālos jautājumus, nostājas dokumentā par darbaspēka pieejamību un kvalitāti uzsver Ārvalstu investoru padome Latvijā (ĀIPL).

Ziņojumā par darbaspēka pieejamību un kvalitāti ĀIPL norāda uz joprojām pastāvošo akūto darbaspēka trūkumu un atbilstoša risinājuma neesamību. "Padome nenoliedz, ka primāri uzmanība būtu jāvelta vietējā darbaspēka piesaistei vakantajām amata vietām, kā arī reemigrācijas un dzimstības uzlabošanas pasākumiem. Tomēr pēdējos gados vērojamā tendence pierāda, ka darbaspēka trūkums ir kļuvis par nopietnu šķērsli Latvijas ekonomikas attīstībai. Tāpēc ir nepieciešams rast ātrus un efektīvus risinājumus šī brīža situācijā, līdz kamēr reemigrācijas un dzimstības uzlabošanas pasākumu plāni sniedz rezultātu," pauda ĀIPL.

Tāpēc ārvalstu investori ierosina atsevišķās nozarēs samazināt ārvalstniekiem nepieciešamo līdzekļu apmēru, to nosakot ne zemākā līmenī par vidējo bruto darba samaksu ārzemnieka paredzamajā nodarbinātības nozarē, respektīvi, viesmīlības nozarē, autopārvadājumos, loģistikā, pārtikas preču ražošanā un mazumtirdzniecībā.

Ārvalstu investoru ieskatā, viens no centrālajiem līdzekļiem darbaspēka trūkuma risināšanai ir darbaspēka reģionālo resursu efektīvāka izlietošana, veicinot darbaspēka mobilitāti reģionu centros un Rīgā, kur ir visizteiktākais darbaspēka trūkums. "Darbaspēka reģionālo mobilitāti būtiski kavē gan augstais nodokļu slogs darba devējiem saistībā ar darbaspēka piesaisti no reģioniem, gan ierobežotais kvalitatīvu īres mājokļu un dienesta viesnīcu piedāvājums. Šie ierobežojumi īpaši negatīvi ietekmē zemāk atalgotu darbinieku kategorijas, kas nevar paši atļauties pilsētā īrēt atsevišķu dzīvokli," atzina ĀIPL.

Tāpēc padome rosina veicināt attiecīgās infrastruktūras attīstīšanu un reģionālās mobilitātes veicināšanu, atbalstot uzņēmēju pieprasījumu pēc dienesta viesnīcām, ar algas nodokli neapliekot darbinieku īri un transportu. Padome arī rosina iespējami drīz praktiski īstenot programmu, kas paredz atbalstu pašvaldību kapitālsabiedrībām aizņemties līdzekļus Valsts kasē dzīvojamā fonda izbūves un atjaunošanas veicināšanai.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.