Menu
 

Apdrošinātāji: Piecos gados atlīdzības par nemateriālajiem zaudējumiem palielinājušās 25 reizes

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Pēdējo piecu gadu laikā izmaksāto atlīdzību apmērs par nemateriālajiem zaudējumiem pieaudzis 25 reizes – no 207 tūkstošiem eiro 2014.gadā līdz 5,06 miljoniem eiro pērn. Lielākais atlīdzību pieaugums bijis par zaudējumiem sakarā ar apgādnieka, apgādājamā vai laulātā nāvi, pavēstīja Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.

Pērn apdrošinātāji atlīdzībās par nemateriālajiem zaudējumiem izmaksājuši rekordlielu summu. Tas ir gandrīz divreiz vairāk nekā pērn (2,88 miljoni eiro) un aizpērn (2,50 miljoni eiro) kopā. Lielākais nemateriālo atlīdzību pieaugums saistīts ar normatīvā regulējuma izmaiņām 2014.gadā, kad mainījās kārtība, kā tiek aprēķināti nemateriālie zaudējumi, skaidro J.Abāšins.

Piecu gadu griezumā visvairāk pieaugušas nemateriālās atlīdzības par zaudējumiem sakarā ar apgādnieka, apgādājamā vai laulātā nāvi (no 19 tūkstošiem eiro 2014.gadā līdz 1,28 miljoniem eiro 2018.gadā) un sakarā ar cietušās personas fizisku traumu (attiecīgi no 164 tūkstošiem eiro līdz 3,47 miljoniem eiro). Pagaidām skaitliski mazākas ir izmaksātās atlīdzības sakarā ar cietušās personas sakropļojumu, invaliditāti (274 tūkstoši eiro pērn) un sakarā ar apgādnieka, apgādājamā vai laulātā 1.grupas invaliditāti (pērn 28 tūkstoši eiro).

"Situācijās, kad ceļu satiksmes negadījumu rezultātā cietušas personas, nevajadzētu aizmirst, ka materiālie zaudējumi nav tikai bojātais transportlīdzeklis vai cita manta, bet arī visas tās izmaksas, kas rodas par cietušās personas ārstēšanu, uzturēšanos ārstniecības vai rehabilitācijas iestādēs, medikamentiem u.c. Savukārt nemateriālie zaudējumi ir komplicētāki, īpaši smagos gadījumos, tā ir kompensācija par personas sāpēm un ciešanām. Tāpēc, lai ātrāk varētu atveseļoties pēc ceļu satiksmes negadījumos gūtajām traumām, svarīgi sākotnēji pieteikt šos materiālos zaudējumus, kas ir vieglāk uzskaitāmi un skaidri," skaidro J.Abāšins.

Pērn apdrošināšanas sabiedrības un LTAB kopā atlīdzībās izmaksājušas 56,78 miljonus eiro. Tas ir par gandrīz 10 miljoniem eiro vairāk nekā 2017.gadā, savukārt salīdzinot pēdējos piecus gadus (kopš 2014.gada), izmaksāto atlīdzību apmērs pieaudzis par vairāk nekā 20 miljoniem eiro.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.