Menu
 

Lieldienu laikā sāksies trešais festivāls “Pētera Vaska mūzikas aprīlis”

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto – Anrijs Požarskis un publicitātes Foto – Anrijs Požarskis un publicitātes

No 10. līdz 18. aprīlim koncertzālē “Cēsis” notiks jau trešais festivāls “Pētera Vaska mūzikas aprīlis”. Festivāla programmas veido pats komponists Pēteris Vasks, kurš būs klātesošs visos koncertos un tiksies ar klausītājiem pirmskoncerta sarunās. Festivāla koncertprogrammās skanēs gan Pētera Vaska, gan viņam dvēseliski tuvu komponistu mūzika izcilu solistu, ansambļu un orķestru sniegumā, pavēstīja koncertzāles “Cēsis” pārstāve Egija Saļņikova.

Trešo festivālu “Pētera Vaska mūzikas aprīlis”, Lielajā piektdienā, 10. aprīlī, plkst. 15.00 atklās filma “Pravietojums” (“Prophecy”, Lielbritānija/ASV, 2019), pirms kuras gaidāma tikšanās ar režisoru Čārliju Polu un komponistu Pēteri Vasku. Filma vēsta par mākslinieka Pītera Hausona niansētās lielformāta gleznas “Pravietojums” tapšanu, pirmo izstādi un darba nonākšanu privātkolekcionāra īpašumā. Filmā liela nozīme ir mūzikai, ko gleznas tapšanas laikā klausās mākslinieks – tie ir latviešu komponista Pētera Vaska noskaņām bagātie skaņdarbi.

Festivāla pirmajā koncertā “Mūzika stīgām” tās pašas dienas vakarā dzirdēsim vienu no mūsdienu dinamiskākajiem un poētiskākajiem stīgu kvartetiem “Navarra Quartet” no Lielbritānijas. 2010. gadā, klātesot pašam komponistam, kvartets ierakstīja savu pirmo albumu – Pētera Vaska trīs stīgu kvartetus. Ansambļa un komponista veiksmīgā, vairākus gadus ilgusī sadarbība ir bijis iemesls Vaska vēlmei uzaicināt kvartetu dalībai festivālā Cēsīs.

“Navarra” stīgu kvarteta koncertprogramma iesāksies ar renesanses laika komponista Orando di Laso mūziku, tālāk vedīs pie nīderlandiešu komponistes Henrietes Bosman un Latvijā maz dzirdētā čehu komponista Laoša Janāčeka darbiem un noslēgsies ar mūsdienu mūziku – Pētera Vaska Trešo stīgu kvartetu un kādu īpašu pārsteigumu.

“Pētera Vaska mūzikas aprīļa” turpinājums Klusajā sestdienā, 11. aprīlī, solās būt monumentāls un emocionāli piesātināts, sola rīkotāji. Lieldienu priekšvakara koncertā satiksies dzidrais un smalkais, ar vieglumu un grāciju apveltītais Elīnas Šimkus soprāns un Riharda Millera piesātinātais, maigais, vīrišķīgi spēcīgais baritons, lai kopā ar izcilo kori “Latvija” un Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri klausītājiem atklātu Pētera Vaska garīgo dziedājumu spēku, kas ir pacilājoši, cerību un gaišuma pilni.

Programmā līdzās Vaska mūzikai izskanēs grandiozais Johannesa Brāmsa “Vācu rekviēms”, ko pats komponists vēlējies dēvēt par rekviēmu cilvēcei, tātad uzskatījis to par darbu, kas var vienot, saliedēt, spēcināt un iedvesmot cilvēkus. Ne viens vien atzīs, ka tas arī izdevies, jo rekviēmam raksturīgo nospiestību un nolemtību te uzvar mierinoša apcere un gaišs miers.

Pirms koncerta “Vasks, Brāmsa Vācu rekviēms un LNSO” festivāla interesenti aicināti uz Pirmskoncerta sarunu, kurā muzikologs Orests Silabriedis iztaujās komponistu Pēteri Vasku par šī gada festivāla programmām, aicinātajiem māksliniekiem un izvēlētajiem skaņdarbiem.

Festivāls turpināsies 18. aprīlī ar diviem savstarpēji cieši saistītiem pasākumiem. Iesākumā tiks atklāta latviešu ainavu vecmeistara, Vilhelma Purvīša skolnieka Arija Skrides darbu izstāde. Būs skatāmas gleznas, kas noskaņās ir tuvas Pētera Vaska dabas iedvesmotajai mūzikai. Savukārt vakara turpinājumā izskanēs mākslinieka mazmeitu – vijolnieces Baibas Skrides un pianistes Laumas Skrides – koncerts “Vox Amoris”. Koncertā Cēsīs dzirdēsim viņu un orķestra izpildījumā dzirdēsim Pētera Vaska “Vox Amoris” un “Fruit of Silence”, kā arī komponista dvēsles radinieku Arvo Pērta, Erki Svena Tīra un Viļņa Šmīdberga skaņdarbus. Māsu duetu papildinās lieliskais kamerorķestris “Sinfonietta Rīga”.

“Mīlestība bija un ir, un tā nekad nebeigsies. Manuprāt, solo vijole un stīgu orķestris ir labākais sastāvs mīlestības stāsta izdziedāšanai. Viendaļīgā kompozīcija iesākas ar klusinātu stīgu tremolo. Tad ieskanas vijoles solo – jautājot, meklējot, līdz tā izplaukst plašā kantilēnā, kuru balsta klusināts stīgu orķestra skanējums. Ceru, ka “Vox amoris” uzrunās klausītājus un pasauli un darīs mīlestībai kaut nedaudz atvērtāku," Pēteris Vasks.

Biļetes uz festivāla koncertiem un kino seansu nopērkamas koncertzāles “Cēsis” kasē, “Biļešu paradīze” tirdzniecības vietās un internetā.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.