Menu
 

Klajā laista jauna grāmata par Lāčplēša Kara ordeņa un Lāčplēša dienas tradīciju vēsturi

 • Autors:  Apriņķis.lv
Publicitātes attēls Publicitātes attēls

Atzīmējot Latvijas Neatkarības kara simtgadi, kā arī simts gadus kopš Lāčplēša Kara ordeņa izveidošanas, klajā nākusi bagātīgi ilustrēta grāmata “Par Latviju. Lāčplēša Kara ordenis, tā kavalieri un Lāčplēša diena”.

Kā informē Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) Viduslaiku, jauno un jaunāko laiku vēstures nodaļas pētnieks Arnis Strazdiņš, darbs veltīts Lāčplēša Kara ordeņa vēsturei, tā saņēmējiem – ordeņa kavalieriem – un Lāčplēša dienas tradīcijas vēsturei. Grāmatas nosaukums tieši atspoguļo Lāčplēša Kara ordeņa devīzi “Par Latviju”, kas iegravēta katras ordeņa zīmes aizmugurē (reversā) kā nemainīgs atgādinājums apbalvojuma būtībai un tajā iemiesotajiem mērķiem un ideāliem.

Apkopojošais pētījums aptver apbalvojuma un apbalvošanas vēsturi, ordeņa kavalieru kā īpašas sociālas grupas izpēti, kā arī raksturo Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru sabiedrisko dzīvi un Lāčplēša dienas tradīcijas veidošanās vēsturi. Lāčplēša Kara ordenis ataino arī Latvijas Neatkarības kara vēsturi, savukārt apbalvošanas process un ordeņa saņēmēji kā īpaša starpkaru Latvijas sabiedrības grupa parāda Latvijas Neatkarības kara iemūžināšanu nācijas vēsturiskajā atmiņā. Arī mūsdienās Lāčplēša Kara ordenis un 11. novembris kā Lāčplēša diena ir pēctecīga nācijas atmiņu kultūras sastāvdaļa, atzīmē A.Strazdiņš.

Grāmatas saturs balstīts LNVM uzkrātajā pētnieciskajā un lietiskajā (muzejiskajā) materiālā, kā arī tradīcijās – muzejs glabā vienīgo zināmo pilno Lāčplēša Kara ordeņa komplektu Latvijā un katru gadu kopš 1988.gada 11.novembrī to izstāda kā vienu no savām īpašajām relikvijām. Grāmatas autori ir LNVM Numismātikas nodaļas vadītāja Anda Ozoliņa, pētnieks Mārtiņš Vāveris, galvenā krājuma glabātāja Laima Kostrica un A.Strazdiņš. Ievadesejas autore – filozofe Ilze Fedosejeva.

Kā norāda A.Strazdiņš, grāmatas “Par Latviju. Lāčplēša Kara ordenis, tā kavalieri un Lāčplēša diena” pirmajā nodaļā A.Ozoliņa un L.Kostrica visaptveroši raksturojušas Lāčplēša Kara ordeņa tapšanas ceļu, precizējot jau zināmo informāciju un atklājot jaunus vēsturiskus faktus par ordeņa dizaina autoru un pirmo apbalvojumu izgatavošanu. Otrā nodaļa veltīta Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru kopumam, kurus A.Strazdiņš sadalījis vairākās grupās, analizējot to skaitu un grupas dalījuma kopējo perspektīvu, kā arī ilustrējot katru no grupām ar spilgtas biogrāfijas piemēru. Trešajā nodaļā pirmo reizi tik detalizēti analizēta Lāčplēša dienas tradīcijas attīstība no pirmās Lāčplēša dienas 1920.gada 11.novembrī līdz mūsdienām, tās autors M.Vāveris pievērsies Lāčplēša dienas juridiskā statusa, nosaukuma un atceres dienas atspoguļojumam preses izdevumos, tuvāk iezīmējot arī galvenās Lāčplēša dienas norises.

Pētījuma tapšanā izmantota plaša un daudzveidīga nepublicēto un publicēto avotu bāze. Grāmata bagātīgi ilustrēta ar attēliem, no kuriem daudzi publicēti pirmo reizi. Grāmata tapusi izdevniecībā “Latvijas Mediji” ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Latvijas Republikas Aizsardzības ministrijas finansiālu atbalstu. Tā būs iegādājama grāmatnīcās un LNVM veikalā Brīvības bulvārī 32, vēsta A.Strazdiņš.

 

1 komentārs

 • Skolnieciņš
  Skolnieciņš Otrdiena, 10 Novembris 2020 17:18 Komentāra saite

  Tuvojas valsts svētki – Lāčplēša diena. Šajā laikā atcerēsimies mūsu tautas varoņa Lāčplēša varoņdarbus, kā Lāčplēsis varonīgi cīnījās pret iebrucējiem – krustnešiem un kristīgajiem misionāriem. Katrā no mums dzīvo Lāčplēsis (izņemot baznīcēnus, jo tie skeptiski raugās uz pagāniem). Lāčplēsis ir mūsu brīvības alku un latvietības iemiesojums. Lāčplēsis ir īstens Latvju Dievu dēls. Lāčplēsis ir visas latvju tautas aizsargs. Godinot mūsu senču spēku, iedegsim svecītes pie loga. Divas asins sarkanas un vienu baltu. Šajā laikā būsim pateicīgi katram tautietim, kurš ar saviem darbiem un vārdiem aizstāv latvietību un latviešu tautu. Noliksim mežā uz svētakmeņa rupjmaizes klaipu un alus kausu par godu mūsu aizgājušo karavīru dvēselītēm. Ziedosim sauju monētu ugunskurā par godu Lāčplēsim – mūsu tautas aizstāvim! Piedosim mūsu valdībai tās kļūdas un noziegumus pret tautu. Aizmirsīsim aizvainojumu pret savu valsti. Nedzīvosim pagātnē, raudzīsimies nākotnē. Domāsim par mūsu valsts attīstību un labklājību nākamajos gadu simteņos. Leposimies ar savu latvietību, brīvību un senču gudrību. Turēsim cieņā senlatvju spēka zīmes. Lūgsim Latvju Dievus par savu labklājību, valsti un cilvēkiem. Lūgsim Pērkonu – Debesu Tēvu – lai Pērkons aizsargā mūsu mīļās zemītes cēlās robežas! Pateiksimies Latvju Dieviem par mūsu burvīgo valsti! Latvija ir Latvju Dievu dāvana mums. Lai slavēti Latvju Dievi mūžīgi mūžos!
  Ar mīlestību pret Latviju, Skolnieciņš Latvju Dievu dēls
  [Latvju Skaudības Dievs]
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība ;-)

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.