Menu
 

Šonedēļ Latvijas Televīzijā sāksies Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku koncertu maratons

  • Autors:  Apriņķis.lv
Publicitātes foto Publicitātes foto

Šonedēļ sāksies un līdz 6.novembrim turpināsies Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norišu “#dziedundejo2021” koncertu maratons uz svētku īpašās skatuves – Latvijas Televīzijas (LTV) ēterā: 20.oktobrī būs skatāms tautas mūzikas koncertstāsts “Līdz pašām debesīm”, savukārt 23.oktobrī gaidāma tērpu kolekciju filma “Radi, rotā Latviju”, pūtēju orķestru videostāsts “Skanēt” un kokļu mūzikas koncertfilma “Es  varēju lielīties”.

Kā informē norišu “#dziedundejo2021” sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Vasiļjeva, visi koncerti ierakstīti skolēnu brīvlaikā – vasarā, kad epidemioloģiskie noteikumi ļāva pulcēties uz mēģinājumiem un repertuāra filmēšanu. Visu koncertu pamatā ir XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem veidotās mākslinieciskās koncepcijas un gatavotais repertuārs, kas tika pielāgots citam svētku formātam. Saskaņā ar “Swedbank” oktobrī veikto aptauju* 30% vienmēr vai gandrīz vienmēr cenšas skatīties svētku koncertus – klātienē vai pa televizoru, 6% aptaujāto var lepoties, ka viņu ģimene dziesmu un deju svētkos piedalījusies vairākās paaudzēs, bet 22% – vismaz vienu reizi ir piedalījušies dziesmusvētkos.

32 kolektīvi ar 355 dalībniekiem 15 pašvaldībās radīja koncertstāstu “Līdz pašām debesīm”, kuras pamatā ir spēle – sasaukšanās. “Rotā” garais sauciens no Balviem līdz Ventspilij, no Ikšķiles līdz Daugavpilij, no Limbažiem līdz Rīgai aizskan tāls un skanīgs. Koncertstāsts būs skatāms LTV 20.oktobrī plkst.21.15, vēsta I.Vasiļjeva.

Tērpu kolekciju filma “Radi, rotājies Latvijai” ir aizraujošs ceļojums Latvijas skolu jaunatnes radošuma pasaulē. Slavenie latviešu modes mākslinieki Sonita Pāvuliņa, Dāvids, Madara Botmane, Artis Štamgūts, Baiba Ladiga, Aleksandrs Pavlovs analizēs un izvēlēsies savus favorītus no kopumā piecdesmit 2019. un 2020.gadā radītajām tērpu un aksesuāru kolekcijām, kuras radītas, lai notiktu krāšņais tērpu parādes pasākums Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos. LTV – 23.oktobrī plkst.15.30.

Lai vai kas, bet pūtēju orķestru muzicēšana un darba process pandēmijas apstākļos ir teju neiespējamā misija, bet šoreiz uzsvars uz vārdu “teju”, jo aizrautīgo diriģentu un saviem instrumentiem uzticīgo jauniešu enerģija neļāva šajā laikā apsīkt mūzikas avoam. Pūtēju orķestru videostāstā “Skanēt” dokumentēts pūtēju orķestru darba process Covid-19 laikā, pieredzes stāsti un atziņas citādajos svētkos un orķestru muzicēšana parkos un pilsētvidē Alūksnē, Daugavpilī, Augšdaugavas novadā, Ogrē un Rīgā, iepriecinot klausītājus ar programmas “Skaņu rota Latvijai” repertuāru, norāda I.Vasiļjeva. Videostāsts priecēs LTV 23.oktobrī plkst.16.20.

Kokļu mūzikas koncertfilma “Es varēju lielīties” ir veidota kā XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku kokļu mūzikas koncerta muzikālā un dramaturģiskā materiāla adaptācija mākslas īsfilmas formātā. Filmas uzņemšanas process norisinājās šī gada augustā un septembrī, un tajā piedalījās četrdesmit skolu jaunatnes koklētāju ansambļi no visas Latvijas. Piedaloties individuālās filmēšanas sesijās Bērzciemā, Engurē, Kolkā, Madonā, Cēsīs, Ogrē, Ķekavā, Jelgavā un Rīgā, koncertfilmā tika iesaistīti ap 300 jauno koklētāju no visiem Latvijas reģioniem. Filmā koklēšana atklājas kā jauna cilvēka identitātes meklējumu ceļš, skaidro I.Vasiļjeva. Ceļš uz tādu nākotni, kādu viņš vēlas to piedzīvot. Filma ir kā pati kokle, kura vēstures līkločos izpaudusies dažādās formās un skaņveides paņēmienos, tādējādi spējusi būt vienlaikus gan skatuviski laikmetīga, gan caur rituālu atgādinājusi savu izcelsmi un nozīmi. Filmas centrā ir kāds jauns koklētājs, kurš mēro laika un notikumu distanci pretī kārotajam mērķim – būt daļai no savējiem! Ceļš, kurš norūda un paver jaunu skatījumu uz instrumentu un tā daudzajām šķautnēm. Šis ir kokles radīšanas un koklēšanas stāsts, kurā kopā ar jauno koklētāju savienojas bērnu un jauniešu koklētāju kolektīvi no visas Latvijas. LTV – 23.oktobrī plkst.17.00.

*Aptauju 2021.gada oktobrī veica “SKDS”, aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus 18–75 gadu vecumā.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.