Menu
 

Jūrmalnieki izveidojuši savu goda tērpu

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - Artis Veigurs Foto - Artis Veigurs

Jūrmalai izveidots savs goda jeb svētku tērps - šā gada novembrī pabeigta sieviešu un vīriešu goda kārtas paraugeksemplāru izgatavošana. Jūrmalas goda tērps ir jaunrade, tā koncepts veidots, par pamatu ņemot etnogrāfisko tērpu veidošanas standartu un pētot tautastērpu valkāšanas tradīcijas Jūrmalas un Rīgas apkārtnē.

Kā informē Jūrmalas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietniece Elita Cepurīte, goda tērpa iecere, tā koncepta izstrāde un izgatavošana ir pašu jūrmalnieku kopdarbs, tērpa darināšanā piedalījušies jūrmalnieki, amatu prasmju zinātāji. Aušanas studijā "Bulduru audējas" noausts brunču audums, jūrmalnieku mājas stellēs tapis lielais plecu lakats, Jūrmalā šūdināti brunči un krekli, adītas zeķes, darināts zīļu vainags un citas tērpa sastāvdaļas.

Tērpu detaļas darināja Jūrmalas Kultūras centra folkloras kopas vadītāja Sarmīte Sedliņa, jūrmalnieces, amatu prasmju zinātājas Dace Starka un Saulcerīte Greiziņa. Daļa tērpu audumu noausta arī darbnīcā Naukšēnu pagastā, jostas un pogas izgatavotas Rīgā. Savas idejas tērpa izveidē sniedza Jūrmalas tautas deju kolektīvi, aušanas studijas dalībnieces un amatu meistari, norāda E.Cepurīte.

"Iecere izveidot Jūrmalas apvidum piederīgu un saskaņotu tērpu, kurā īpašos svētkos pārstāvēt savu pilsētu un iznest tās vārdu, radās Jūrmalas radošo kolektīvu dalībniekiem," stāsta goda tērpa koncepta autore Sarmīte Sedliņa. "Jūrmalas goda tērpam izvēlētas pilsētas ģerboņa un karoga krāsas, to iedvesmojis apkārtnes dabas skaistums, tādēļ jūrmalnieka goda kārtā ietvertas jūras un upes zilās nokrāsas, priežu zaļums, purva dzērveņu sārtums, dzintara un saules mirdzums un pludmales smilšu toņi."

Sieviešu goda tērpu veido balts lina krekls, zaļš ņieburs un zila jaka ar sudrabotām podziņām, vilnas brunči sīkā svītru rakstā un pieskaņots lielais plecu lakats, gluda adījuma baltas pusgarās zeķes un rakstainās zeķes, un melnas kurpes. Pie goda tērpa sievas var aplikt ap pleciem greznu zīda vai smalkvilnas lakatu. Tērpu noslēdz galvas rota: košs zīda lakats sievām un sasienams zīļu vainadziņš ar līkloča rakstu - meitām. Sievas var rotāties ar dzintara krellēm vai sudraba krekla saktiņām, stāsta E.Cepurīte.

Vīru tērpa pamatā ir zilas garās bikses, tumšzili pusgarie svārki, balts lina krekls, gaišas krāsas svītraina divrindu pogājuma veste un melni ādas zābaki. Tērpu papildina zīda kakla lakatiņš, cepure un ādas josta svārku apjošanai.

Izgatavotais goda tērpa paraugs kā laikmeta liecība glabāsies Jūrmalas muzejā. Tas būs izmantojams paraugam tērpu darināšanā jūrmalniekiem dalībai dziesmu un deju svētkos un citos īpaši svinīgos notikumos, norāda domes pārstāve.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.