Menu
 

Siguldā skatāma un klausāma "Orbītas" ētera viļņu instalācija

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - Vladimirs Svetlovs Foto - Vladimirs Svetlovs

Zālienā pie Kultūras centra “Siguldas devons” līdz oktobra beigām apskatāma mākslinieku apvienības “Orbīta” veidotā skaņas un gaismas instalācija “No ētera” – antenu birzs, kas, kā jau uz to norāda mākslas darba nosaukums, uztver ēterā noķeramos signālus un pārvērš tos cilvēka maņām piemērotākos formātos. Atkarībā no tā, cik piesātināts ir ēters instalācijas apkaimē, mainās darba skaņas (dienā) un gaismas (tumsā) intensitāte.

Kā skaidro autori, instalācija reflektē par šobrīd aktuālajiem pārstrādāšanas jautājumiem – arī pats darbs veidots no pārstrādāta “materiāla” – cilvēku emitētiem signāliem. Viļņi, ko cilvēks laiž ēterā – radiopārraidēs, mobilajos sakaros, rāciju sarunās un pat, izmantojot barošanas blokus sadzīves tehnikas darbināšanai, – ir enerģija, tās tiešajā nozīmē. Tādējādi šī instalācija atspoguļo “ētera spriegumu” Siguldā un izmaiņas tajā. Jāpiebilst gan, ka šādi salasāmas enerģijas nav daudz, bet pietiek, lai pie katras antenas uz mirkli iemirgotos diode vai ieskanētos pīkstulis.

“Līdzīgi kā zāle kondensē rasu, nodrošinot ūdens apriti dabā, šī mākslīgā antenu birzs padara dzirdamu un redzamu cilvēku emitēto viļņu intensitāti,” stāsta idejas autors, “Orbītas” dalībnieks Artūrs Punte. “Ar šo instalāciju mēs sekojam dabai vairākos līmeņos – ar bambusam līdzīgajām teleskopiskajām makšķerēm esam izveidojuši neregulāru meža formu, pie katra stumbra piestiprināts piepei līdzīgs aprīkojums, un viļņi, kas nemitīgi bango ēterā, ir sava veida vējš, kas šo mākslīgo mežu iekustina un atdzīvina. Rezultātā ar cilvēku samērojamā mērogā tiek reproducēts dabas haoss, padarīts humānāks un panesamāks.”

Paredzēts, ka instalācija apceļos arī citas vietas Latvijā un pasaulē, atspoguļojot katras konkrētās vietas enerģijas lauka piesātinātību.

Apvienībā “Orbīta” ir četri mākslinieki, kas kopš 1999.gada aktīvi darbojas gan literatūras nozarē, gan vizuālajā un multimediālajā mākslā. “Orbītas” sastāvā ir: Artūrs Punte, Vladimirs Svetlovs, Sergejs Timofejevs un Aleksandrs Zapoļs. Instalācijas “No ētera” tehniskais risinājums veidots, piesaistot tehniskos ekspertus radio entuziastu Vladislavu Bogdanovu un metālmākslinieku Jēkabu Voļatovski.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.