Menu
 

18. novembrī īpašos pasākumos sagaidīs saullēktu un pacels Latvijas karogu

  • Autors:  Apriņķis.lv
  • Komentāri
18. novembrī īpašos pasākumos sagaidīs saullēktu un pacels Latvijas karogu Foto: pixabay.com

18. novembra saullēktā, plkst. 8.11, ikviens aicināts pievienoties Latvijas rīta ieskandināšanai īpašos pasākumos visā Latvijā: Alsungā, Kolkā, Turaidā, Gaiziņkalnā, Mežotnes pilskalnā, Rāznas ezera krastā un Rīgā – pie Brīvības pieminekļa un Dzegužkalnā. Ieskandināšanai aicināts pievienoties ikviens arī savās mājās un pagalmos vai kādā īpašā vietā kopā ar ģimeni, draugiem un kaimiņiem, lai iesāktu Latvijas 100. dzimšanas dienu ar gaišām domām un svētku noskaņojumu, dabā vai pie svētku brokastu galda.

"Mēs dzīvojam brīvā, ar mīlestību veidotā, spēka vārdiem ieskautā, savu senču izsapņotā zemē ar mantojumā atstātu vēlējumu: "Dievs, svētī Latviju!". Dot svētību savai zemei ir arī mūsu pašu spēkos, katru jaunu dienu sākot ar labām domām un darbiem. Tāpēc visi Latvijas ļaudis 18. novembra saullēktā, plkst. 8.11, ir aicināti vienoties kopīgā rituālā – sagaidīt sauli austam un, paceļot Latvijas sarkanbaltsarkano karogu, nodziedāt mūsu visstiprāko dziesmu "Dievs, svētī Latviju!"," teic Latvijas valsts simtgades biroja sabiedrisko attiecību speciāliste Linda Pastare.

Vidzemnieki sauli sveikt aicināti, pakāpjoties kalnā. Turaidā, Dainu kalnā, kopā ar Siguldas folkloras kopu "Senleja", Lēdurgas folkloras kopu "Putni", Vidrižu folkloras kopu "Delve" un Rīgas folkloras kopu "Abra" ikviens aicināts piedalīties īpašā visas paaudzes vienojošā spēka rituālā, kurā tiks daudzināta sētuve, grauds un maize; tiks dziedātas tautasdziesmas un, uguni dedzot, sniegta simboliska palīdzība saulei spoži kāpt debesu kalnā.

Vidzemes augstienes augstākais punkts Gaiziņkalns priecē ar stāvām, gravu greznotām nogāzēm un elpu aizraujošiem skatiem. Tāpēc, saulei lecot, ikviens Gaiziņkalnā aicinās stiprināt sevi garā un dziedāt spēka dziesmas kopā ar Madonas novada folkloras kopām "Vērtumnieki", "Libe", "Madava", "Vesetnieki" un Ērgļu novada tautas mūzikas kopu "Pulgosnieši". Īpašā mastā tiks pacelts Latvijas valsts karogs, stāsta L. Pastare.

Zemgalē, Mežotnes pilskalna augstākajā senpilsētas punktā, vietā, kur atradās zemgaļu Upmales galvenā pils, pa gaismas ceļu goda vietā tiks pacelts Latvijas valsts karogs. Rītu dziesmām pieskandinās Rundāles novada sieviešu koris "Runda" un Bauskas novada folkloras kopa “Laukam pāri".

Latgalē, Rēzeknes novada Čornajas pagastā, Rāznas ezera krastā saullēkts tiks sagaidīts, dziedot latgaliešu tautas dziesmu “Gaismeņa ausa, sauleite lēca". Kora "Ezerzeme" un Kaunatas vidusskolas kora dziesmām skanot, mastā tiks pacelts Latvijas valsts karogs. Latvijas simtgades rītam svētījumu dos Kaunatas Vissvētākās Jaunavas Marijas Romas katoļu baznīcas priesteris. Kā īpašs veltījums izskanēs Kaunatas vidusskolas bērnu novēlējumi un sapņi par nākotni un deju kolektīvu "Rasa", "Kaunata", "Juris" un "Kūzuls" horeogrāfa Ilmāra Dreļa vadībā īpaši veidota deja. Pasākuma izskaņā visi klātesošie rakstainiem cimdiem rokās vīs Goda viju Latvijai, informē simtgades biroja pārstāve.

Kurzemē, Līvu krastā, mūžam mainīgais Kolkasrags ir vieta, kur satiekas saullēkts ar saulrietu. Te tikties aicināti lieli un mazi Dižjūras (Baltijas jūras) un Mazjūras (Rīgas jūras līča) ļaudis. Godā tiks celts gan Latvijas valsts karogs, gan lībiešu karogs. Līdzās Latvijas valsts himnai skanēs arī lībiešu himna. Kolkas lībiešu ansamblis "Laula" un tradicionālās dziedāšanas kopa "Burdons" no Rīgas aicinās visus klātesošos rotaļās sveikt sauli, veikt uguns un spēka rituālus un veltīt latviešu un lībiešu dziesmas Jūras mātei.

Alsungā, Suitu novada centrā, skanēs suitu valoda un dziesmas. Tiks dziedāts, ziņģēts, saukts, vilkts, locīts un muzicēts kopā ar Alsungas etnogrāfiskā ansambļa "Suitu sievas", folkloras kopu "Suitu vīri", "Suitiņi" un "Suitu dūdenieki" dalībniekiem gaismām pildītā Alsungas pils pagalmā, vēsta L. Pastare.

Rīgā, pie Latvijas brīvības simbola – Brīvības pieminekļa – uz Latvijas rīta ieskandināšanu aicina bērnu vokālais ansamblis "Dzeguzīte", postfolka grupa "Dārdi", grupa “ImantaDimanta", folkloras kopa “Grodi", ielu skrituļslidotāju apvienība “Therolling" un lietuviešu mākslinieks Tadas Surkis. Savukārt galvaspilsētas augstākajā dabīgajā pakalnā Dzegužkalnā tautas tradīciju kopēji Krūmiņu ģimene un Latvijas "3x3" kustības dalībnieki aicina iesaistīties daudzināšanas rituālā, godinot Latviju, latviešu tautas stiprās saknes un tautas kopību, lai mēs būtu vienoti tagadnē un nākotnē.

"18. novembrī ikviens aicināts doties uz svinīgajiem pasākumiem vai godināt valsti draugu lokā rakstainos cimdos. Svētku dienā velc rakstainus cimdus, sūti sveicienus draugiem un, publicējot sociālajos tīklos, lieto tēmturi #LV100," aicina simtgades biroja pārstāve. Plašāka svētku programma un informācija par 2018. gada 18. novembra notikumiem pieejama www.LV100.lv/18novembris.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.